Jak pozyskać finansowanie i nie oddać kontroli?

Crowdfunding to jeden z najpopularniejszych sposobów na pozyskanie finansowania.

Szczególne uznanie zdobył wśród startup-ów i przedsiębiorców, którzy są na początku swojej drogi. Najczęściej posiadają bardzo dobry pomysł, czasem także zespół gotowy do jego realizacji, ale brakuje pieniędzy na sfinansowanie startu całego przedsięwzięcia. Zwracają się więc często do platforma crowdfundingowych. Niektórzy jednak boją się, że ceną za pozyskanie finansowania będzie strata kontroli nad własną firmą i – mówiąc wprost – zbyt tania sprzedaż swojego dobrego pomysłu. W rzeczywistości łatwo się zabezpieczyć, aby firma pozostała pod naszą kontrolą, a największe zyski cały czas płynęły do naszej kieszeni.

Crowdfunding udziałowy jest bezpieczny

Istnieją różne rodzaje crowdfundingu. Jednym z najpopularniejszych jest tzw. crowdfunding inwestycyjny, inaczej crowdfunding udziałowy. Zasada pozyskanie kapitału jest w tym przypadku bardzo prosta. Przedsiębiorca, czyli emitent, za pośrednictwem platformy crowdfundingowej, zachęca inwestorów do kupowania akcji. Inwestorzy nabywając akcje (często za niewielkie sumy, nawet 50-100 zł), stają się współwłaścicielami danej firmy. Dlatego często przedsiębiorcy boją się, że nowi inwestorzy zdobywając dużą część akcji przejmą kontrolę nad jego firmą, a w skrajnych sytuacjach będą w stanie ją przejąć. Dla nich najważniejszym pytaniem nie jest, jeśli decydują się na crowdfunding: jak zebrać pieniądze, ale jak obronić własną firmę.

Należy jednak pamiętać, że crowdfunding inwestycyjny, który jest prowadzony w odpowiedzialny i rzetelny sposób, zabezpiecza interesy przedsiębiorcy.

Crowdfunding - jak zebrać pieniądze i zachować firmę

Najprostszym sposobem zabezpieczenia własnych interesów jest przekazanie możliwości wykupienia ograniczonej części akcji. Chodzi np. o pakiet kilku, kilkunastu, maksymalnie np. 30% akcji. Oczywiście musi to być zgodne z wyceną spółki. Jeśli bowiem ktoś chce pozyskać np. 1 mln zł, a obecna wartość spółki to 500 tys. zł, wówczas będzie miał problem z przełożeniem tych wartości na emisję np. kilku procent akcji.

Na pewno przed decyzją o wyborze crowdfundingu, a przede wszystkim przed decyzją o wyborze konkretnej platformy crowdfundingowej warto skonsultować się z prawnikiem ewentualnie skorzystać z takiej platformy, która gwarantuje obsługę prawną. Pamiętajmy przy okazji, że platformy crowdfundingowe podlegają rygorystycznym przepisom Ministerstwa Finansów i znajdują się pod stałą kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego. Dzięki temu możemy być pewni, że procesy które prowadzą, są transparentne i zgodne z polskim prawem. Warto jednak samemu wykazać minimum zaangażowania i w rzetelny sposób przygotować się do startu na platformie crowdfundingowej zbierając wszystkie niezbędne informacje i zabezpieczając wszystkie swoje interesy.


Partnerzy
serwisu

Zapisz się, żeby dowiedzieć się o nowych projektach
Zamknij