Crowdfunding - na jakie korzyści można liczyć?
Crowdfunding – oferty i rodzaje
Potocznie crowdfunding kojarzy się ze zbiórką środków dla małych, poczatkujących firm. Ewentualnie dotyczy projektów, które są obiecujące i zaskakujące, ale nie znalazły uznania dużych inwestorów. Crowdfunding – oferty i jego rodzaje – rzeczywiście najczęściej dotyczą takich właśnie przedsięwzięć, ale nie ograniczają się tylko do nich. Dzisiaj jego postrzeganie zmieniło się. Stał się to także sposób na pozyskanie środków przez duże podmioty, których produkty są znane na rynku i zdążyły już zdobyć pewną renomę. Warto jednak pamiętać, że istnieją różne rodzaje crowdfundingu.
Crowdfunding – kto na tym zarabia naprawdę
No dobrze – uznajmy, że podjęliśmy już decyzję, że stawiamy na crowdfunding – jak zacząć w takim razie zbiórkę, która doprowadzi naszą firmę do wielkiego sukcesu? Po pierwsze musimy wybrać odpowiedni rodzaj crowdfundingu. Chodzi o to, aby dzięki temu procesowi zarobiły dwie strony: my, czyli firma szukająca finansowania i ci, którzy zdecydują się przekazać nam środki. I tu pojawia się bardzo ważne zastrzeżenie, które także pokazuje specyfikę crowdfundingu na tle innych sposobów inwestowania. Chodzi o potencjalny zysk inwestora – okazuje się bowiem, że nie musi to być konkretna suma, co więcej to nie muszą być pieniądze…
Crowdfunding – jak zarabiać na niedochodowych konceptach
W takim razie, skoro inwestuję w jakieś przedsięwzięcie przez crowdfunding to jak mam zarabiać? Otrzymując potwierdzenie datku, produkt powstały dzięki moim pieniądzom, czy jakąś inną korzyść – na przykład możliwość wizyty w elitarnym miejscu albo spotkania z idolem. Bazują na tym zbiórki, których celem jest na przykład nagranie płyty, wydanie książki, przygotowanie prototypu pojazdu… W zależności od wielkości datków możemy potem otrzymać na przykład: zaproszenie do studia nagrań na spotkanie z muzykami, książkę z autografem albo możliwość przejażdżki nowym autem na torze… Zasada jest prosta – im więcej wpłacimy, tym korzyści są większe, ale zawsze ograniczają się do rzeczy materialnej, usługi, eventu. Nawet jeśli powstałe dzięki naszym wpłatom auto trafi do masowej produkcji, a firma, którą wsparliśmy zostanie największym koncernem na świecie pozostanie nam przejażdżka po torze… To tak zwany crowdfunding donacyjny.
Crowdfunding oferty akcji
W ostatnim czasie coraz bardziej popularny staje się crowdinvesting. Chodzi o zbiórkę, dzięki której inwestor staje się współwłaścicielem danej firmy. Najczęściej opiera się on na sprzedaży pojedynczych akcji lub pakietów akcji, którym dodatkowo mogą towarzyszyć benefity, jakie opisaliśmy powyżej. Crowdinvesting poprzedza dokładna wycena spółki. Jej właściciele najczęściej umożliwiają zakup kilku - kilkunastu procent akcji, tak aby nie tracić nad nią kontroli. Inwestor kupując akcje może mieć nadzieję, że w przyszłości przyniosą mu one duże zyski. Pewnie każdy chciałby mieć tyle szczęścia, co Forest Gump, który w jednej ze scen kultowego filmu beztrosko ogląda potwierdzenie nabycia akcji jednego z komputerowych gigantów… Dziś to pewnie równowartość milionów dolarów.